Understanding Dokkeytino
by mixtape spojka
28.1.2020

Poslední listopadový den roku 2019, Praha 5. Sedím ve třetím patře obchodního centra, místa, kde nikdo nechce trávit víc než 2 minuty. Protější fastfood tu musí být od začátku milénia, jeho ruina je doplněna samoobslužnými pokladnami. Prostředí zákaznických karet a levných parfémů. Je většina dní raperů a producentů stejně všední, jako tato scenérie? S Dokkeytinem se tu potkáváme kvůli dobré lokaci mezi jeho hotelem a foto studiem na VŠUP, kam se máme po rozhovoru přesunout.

Když před třemi lety Lvcas Dope v rozhovoru pro bngr.cz zmiňoval Dokkeytinovo jméno s titulem Maestro, málokdo tušil, že se ze slovenského producenta stane i velmi zajímavý rapper. Experimentující, místy avantgardní, fokusovaný půlnoční dříč. 

Zatímco se za oceánem formovala snaha pojmenovat nové podoby trapu a vznikly tak termíny (mnohdy zavádějící) jako „mumble rap“ a „baby voice flow“, Dokkeytino pokračoval v dělání beats pro Milion+ a postupně začal vydávat tracky, které si sám produkoval, a i na nich rapoval. Od roku 2017 tak vydal každý rok jedno EP; Nezvestní v raji společně s Rollsoutem (2017), Siluety Duše (2018) a minulý rok i Hakally (2019). Tyhle 3 releasy mají mezi 7-8 tracky, populární formát pro dobu streamovacích služeb.

Rok 2019 byl rokem Dokkeytina. Po vydáním Hakally EP, s vytříbenou baby voice flow přišli dva typy reakcí: nechapající Sicko Mode fans a Hakally Mode entuziasti. Vysokým hlasem se Dokketino ještě víc přiblížil melodiím svých beatů, jak jde slyšet např. na tracku La Chienne. Následovala série singlů, Evolve, Hanbavam, Bruslee, He a PEXESO (čo) feat. Rollsout. O prázdninách Dokkeytinovi hlášky opakoval na pódiu festivalu HipHopŽije Rytmus. Na podzim, během hlavní release sezony, se objevil na feats zásadních alb.

Přestože jsou od sebe Yzomandias, Hugo Toxxx a Kontrafakt ve spoustě věcech vzdálení, Dokkeytino, zázračné dítě Nového Mesta nad Váhom, se objevuje na releasech všech tří. Je poslední listopadový den, s Dokkeytinem se bavíme, kdy k produkování beats začal nahrávat svůj hlas…

„Začal som rapovať keď som bol v Amerike v rokoch 2014 a 2015. Išiel som tam pracovať a tam som si kúpil aj prvý mike. Dostal som sa tam aj do štúdia a všimol som si, že sa tam úplne ináč bere ta hudba.“

část 1: Flow Shock

02_web

mixtape spojka: Zaregistrovals nástup tzv. „mumble rapu“, když jsi byl v US?

Dokkeytino: Bol som v Atlante v rokoch 2014/15 a ešte v Chattanooge v Tennessee, na juhu Ameriky. Počúval som tam Skippa da Flippa, ktorý influencol ten sekaný Migos flow, Diego Money, klasika Future – na jeho koncert boli billboardy na nejakom ihrisku.

Co jsi tam jel dělat za práci?

Robil som v obchode s nábytkom, robil som rôzne práce. Spoznal som tam ľudí, aj raperov. Určite mi to niečo dalo. Išiel som s týpkom do obchodu kúpiť pištol, mali tam aj použitú elektroniku a kúpil som si tam mikrofón. Začal som nahrávať a sám si to aj zvučiť. Za tie roky som si k tomu vybudoval vzťah do hĺbky.

Pistol?

V Georgii majú všetci pištole. Tí, čo žijú v okolí mesta, majú všetci guns, sú tam aj iné zákony na to. Prepatí sú tam ľudia. Napríklad si niektorí nezamykajú ani autá pred domom. Ale bol som aj v takých štvrtiach, kde boli zatlčené okna drevenými doskami, taký haluzný feel.

Jak vnímáš tenzi mezi „muset umět rapovat na boombap“ a „new wave, mumble rap“?

Je to aj o komunitách ľudí, čo počúvajú tie tracky, chodia radi na tie shows, feeluje to veľa ľudí. Ale stále sú aj takí, čo na to nie sú zvyknutí, majú iné názoru a väčšie predsudky. Neberiem to ako nejaký štýl, neškatulkujem sa. Možno ma ľudia nemusia brať ako rapera, to čo robím, nech chápu proste ako artist, čo robí hudbu. To je podľa mňa najviac.

Jak bys popsal svoji tvorbu beze slov, jako je rap, trap nebo „mumble rap“?

Robím expresiu seba, mám nejaký feeling, nejaký state of mind. Nech tie tracky majú určitý feel. Ale samozrejme mám určitý vkus na zvuk, na bicie.

Máš ten vkus nějak pojmenovaný?

Mám to pomenované, Hakkaly je alter ego a to je hentaký štýl. Nech si ľudia pustia tie tracky a uvidia, že podobné prvky používam a pritom niekedy robím úplne iný štýl.

„Možno ma ľudia nemusia brať ako rapera, to čo robím, nech chápu proste ako artist, čo robí hudbu.“

Považuješ některý US rapery za své předky co se týče flow, že na ně navazuješ?

To je haluzná otázka. Keď som začal robit beats mojou inšpiráciou bol RZA z Wu Tangu a hlavne ukážka nelimitácie, že môžeš rapovat a robiť beaty a režírovať klipy a písať knihy a do ničoho sa neškatuľkuje, to sa mi páčilo. A čo sa týka nového flow, influence je určite z Ameriky, rovnako ako celkovo rap je z Ameriky. Ale neberiem si inšpiráciu tak, že by som počul nejaký track a povedal si, že takýto urobím. 

Každý deň som do noci v štúdiu a vždy to robím tak expresivne, začnem robiť beat, napadne mi nejaká melódia, ešte ani nie slová, len melódia s hlasom. Na to začnem nadväzovať slová a už píšem a ide to úplne prirodzene. Veľa ľudí ten štýl, čo robím, škatuľkuje, hovoria, že poznajú nejakých troch raperov v Amerike, ktorí majú takýto flow. Ja im hovorím: „Dobre pošli mi nejaký track, čo sa podobá na ten môj a potom sa môžeme baviť.” 

V Amerike sa to podľa mňa neškatuľkuje, ale na Slovensku si všímam v komentároch, že ľudia poznajú určitých raperov a tí to ako keby vymysleli a že podľa nich sa to snažia všetci robiť, ale keď máš nějaký prehľad, tak to vidíš.

Mě příjde, že když Playboi Carti přinese nějakou novou flow, tak se potom open-sourcuje. Vznikaj sice i hádky, kdo koho bituje, ale je to vývoj celé scény.

Možno nevie, ktorí to robili pred ním a nie sú takí známi. Počúval som Playboi Cartiho v roku 2016/17 a vtedy nerobil taký štylík ako teraz. Nejako ho teraz nesledujem, skôr počúvam iných, Lil Gotit’, Lil Keed. Je veľa raperov, čo majú baby voice, to ľudia teraz zaškatuľkovali. V Amerike má každý z raperov influence od niekoho, pokial to nie je úplná kópia.

Subscribers newsletteru si tento rozhovor přečetli s předstihem. Přihlašte se zde.

📮 1x měsíčně tipy na hudbu, rozhovory, články

📮 early access k „listening sessions“ eventům s omezenou kapacitou

📮 early access k článkům

část 2: Jazyk Nového Mesta

„Poznám veriacich, aj ja som napríklad veriaci. Ale vonku v komunite, keď jsme sprejovali a podobne, tak tam nebolo veľa veriacich ľudí.“

Jak bys popsal svoji práci s jazykem? Angličtina má v rapu svá specifika a slovenština je úplně jinak postavený jazyk.

Mám veľa anglických slov v trackoch. Nějaké tracky som nahral po anglicky, keď som začal rapovať v Amerike. Milujem tú reč a foneticky mi príde lepšia na rap, hlavne tie koncovky a celkovo aj slová. Ide to zo mňa prirodzene, niekedy dám česky, niekedy dám slovensky, aj anglické slová. Je to taký mix.

Z jakého města jsi a jak ovlivňuje nářečí této oblasti tvůj rap?

Pochádzam z Nového Mesta nad Váhom, to je západ. Je to teda západoslovenské nárečie, možno tvrdšie. A páči sa mi najviac.

Můžeš vybrat nějaké slovo, nebo větu, na kterém se dá ukázat rozdíl nářečí nebo výslovnosti slov na Slovensku?

(chvíli přemýšlí) Keby si povedal „Veď neboj sa! Ľahko to pôjde“, takto mäkšie je to úplne iné, než hovorím ja. „Veď neboj sa! Ľahko to pôjde.“ Príde mi to tvrdšie, nespisovnejšie.

Ta druhá verze zněla jako z tvého tracku.

Napríklad často hovorím slovo duchcím a to je jeden z charakteristických slangov z okolia Piešťan, Nového Mesta a Bratislavy. Je to multislovo, duchcit ako kouřit, alebo duchcit, že niečo robíš, niečomu sa venuješ a vkladáš do toho energiu. Ale môže to znamenať aj niečo iné, že som vyduchcil auto, poriešil som si nové auto.

Nehodil by se spíš měkčí přízvuk pro ty flows?

Hrám sa s tým, všelijako tie slová vyslovujem a ohýbám ten jazyk. Nemôžeš ani popísať, aké to je nárečie, je to také svojské. Preto som nazval ten album Hakally, je to určitý state of mind. Neviem to ani popísať, vojde do teba taká energia a už je to čistá inšpirácia a už to ide z teba. Vzniklo to dávnejšie, tuším Abe ma tak nazval. Robili jsme nejaký beat a nazval som ho Hakally a on mi povedal Mladý Hakally, tak 2016. 

Abe je absolutní legenda v beatem a creditech.

Tomu ver, to je OG. Rešpekt, Abe je veľký pán.

S/O Abe. Česko je známé svým ateismem. Pocházíš z prostředí, kde se věří v Boha?
Poznám veriacich, aj ja som napríklad veriaci. Ale vonku v komunite, keď jsme sprejovali a podobne, tak tam nebolo veľa veriacich ľudí. Skôr veľa je takých ľudí, čo žijú život, že sú asi neni moc vieraci, by som povedal.

část 3: AM/PM

projekt mixtape spojka začal jako event – listening sessions, s cílem hledat nová místa na poslech rapu. Když Lil Yachty vydal první mixtapes, přišlo mi nesmyslné ty věci pouštět v klubu. Fungují tam, ale hodí se spíš do jiné situace, ven, na světlo. Dokážeš popsat, pro jakou denní dobu designuješ svoje tracky?

Skôr také nočné sú tie tracky. Napríklad Evolve je príjemný na počúvanie, nie je to hard hitting, je to dobré aj cez deň, keď vychádza slniečko. Ale tracky ako Deti na Fejs, Hakally, alebo Bruslee sú skôr „end of the day“ uvedomenie. V noci je vždycky taký iný vibe a vnímanie človeka. Mne sa najlepšie robí hudba v noci. Nikdy som sa nad tým takto nezamýšľal. 

A co 5AM ATM?

To je track, keď už svítá, 5 hodín ráno, ideš z afterky a vyberáš si ešte lóve v Prahe v bankomate. Ranvej, kde sa rozbiehajú tramvaje a vychádza slnko.

Výpovědní hodnota je dost možná slovní spojení cz/sk rapu 2019. Jak se tě to téma dotýká?

Keď si chcem pustit tracky s extrémnou výpovednou hodnotou, pustím si niečo z 90. rokov. Cítim, že mám robiť úplne niečo iné, ale aj v mojich nových trackoch sú také deep veci, že si to ľudia ani neuvedomujú. „Psi štekajú za plotom, ye, ma nečerpajú hadi viac, ne.“ Psi štekajú, jakože pomlouvají, ale sú za oponou, za plotom a mňa to nezasahuje. Alebo že zo mňa nečerpajú energiu nejakí snakes. Aj v tracku Deti na fejs, čo si veľa ľudí pomyslí, že to je najviac plytký track, aj tam sú haluzné vety.

„Horíme jak naša zem, je to jak zlý sen.“ (pozn. řádek z tracku Bruslee)

Vtedy horela zem, keď som to nahrával. V Rusku, Amazone, Afrike. Aj možno teraz horí, ale vtedy to bol hrot a bolo to dost riešené. Je v tom určitá emócia. Neni to dobrý pocit, keď to vidíš, aj takéto veci sa reflektnú v trackoch.

Ľudia možno počujú nejaký pain z tých trackov, ale neriešim tam nejaký silný storytelling. Hlavne chcem robiť takú hudbu, nech sa ľudia pri tom uvoľnia, dá im to ten vibe, môžu sa uvoľniť a tancovať a cítiť celkový feeling z hudby.

„DOKKEYTIIINO, DOKKE, DOKKE, TIINOO“ playlist několika Dokkeytinových producer credits od roku 2016

část 4: JOBS

„Veľa ľudí na internete vidí lifestyle a prácu odsudzujú. Kdo má odžité a vie, čo je life, tak je pre neho práca normálna vec. Vážim si takých ľudí, ktorí robia a nikdy by som to neodsuzoval.“

Dá se uživit děláním beatů a rapováním? Musíš chodit do práce?

Momentálne nechodím do práce, ale chodil som a veľa som do toho dal. Keď do toho nič nedáš, nemôžeš od toho veľa očakávať. Chodil som do práce chvíľu, medzitým som si zarábal aj inak a vždy som sa snažil investovať aj do hudby. Dá sa uživiť aj beatmi, v dnešnej dobe. Ja som moc nerobil type beats leasy na youtube, minulý rok som pár urobil. Hlavne sa sústredím na exclusive beats.

Musel jsi dělat hudbu jako side-job?

Tomu ver, robil som vo veľa prácach, v sklade, vo výrobe. Robil som v takých halách, kde z teba robia uplného robota. Vydržal som to vždy týždeň, mesiac, dva. Najdlhšie som robil tuším 3 mesiace niekde. Vážim si ľudí, ktorí to robia a extrémne veľa mi to dalo. Uvedomil som si, že nechcem byť na takýchto miestach, že sa to dá aj ináč. Nechcem, aby mi niekto nado mnou niečo hovoril, ktorý pre mňa neni niečo viac. 

Najhoršie je sa zasekávať a nerobiť nič. Keď nemáš, musíš robiť bez výhovoriek. Vstával som ráno, na šiestu, nadával som na to. Párkrát som bol aj 12 hodín v robote. Vtedy som potreboval lóve a tak som robil. Neodsudzujem to, veľa ľudí to odsudzuje. Neľúbi sa mi, že na Slovensku a v Čechách je za tak ťažké práce tak nízké ohodnotenie. Viem, že to neni moja cesta, že som si tým iba prešiel. Hlavné je mať nejaký vlastný ciel. Som workoholik, keď som sám sebe pánom.

Chození do práce je často stigmatizované téma, přesto, že to je většinou součást cesty, když chceš něco dokázat.

Veľa ľudí na internete vidí lifestyle a prácu odsudzujú. Kdo má odžité a vie, čo je life, tak je pre neho práca normálna vec. Vážim si takých ľudí, ktorí robia a nikdy by som to neodsuzoval. Akurát som si uvedomil, že ja to nechcem robiť.

Napríklad v Amerike som chodil rád do roboty. Po škole som nemal lóve a chcel som niečo zarobiť na štúdio a cestovanie. Ľúbil sa mi ten mindset, ľudia tam chodili s úsmevom do roboty. Ohodnotenie aj celkový vibe je iný, než keď som chodil sem do fabriky a tam chodili každý deň zdeptaní ludia. Nepripúšťal som si to, nikdy ma nikto tak nevytočil, smial som na tom, že tam musím byť. Muselo mi to niečo dať.

Při přesunu do foto studia mi Dokkeytino za zvuků houkající sanitky vysvětluje řádky v Bruslee, jeho nejlepším tracku za uplynulý rok. Zjištuju, že jsem některé řádky špatně slyšel. Bereme tramvaj číslo 12.

Vystupujeme. Ptám se na novou hudbu. Zmiňuje, že brzy vyjdou „hezký tracky“ s YoungFakGodom. Ptám se ho, zda nemá credit na albu Kontrafakt. Je 30. listopad 2019, pár stupňů nad nulou, tracklist nového alba Kontrafakt, které má vyjít po 6 letech zatím není znám. „Vieš čo, neviem, asi ne.” odpovídá Dokkeytino. Když se ptám, jak to myslí, to „asi nie“, dodá: „Možná jo.“

O 10 dní později dává na Instagram fotku coveru alba Kontrafakt – Real Newz, kde je v tracklistu napsáno fialovým písmem i jeho jméno. Když se Dokkeytino ptá Siri ve svém dalším postu/videu na IG, co je nejhranější track na Slovensku, Siri odpoví, že J Lo, kde má Dokkey sloku. Těžko hledat ikoničtější moment, než když se v post autotunovém světě ptá raper robota na nejhranější track v jeho zemi.

Understanding Dokkeytino
 text, interview, web design, art direction: Radim Lisa
photo editorial: Polina Davydenko
assistent of photography: Indistinct chatter 
batika pláten: Jan Bražina
dabl: Petr Kolárčik
 
first readers & feedbacks: Insar Jussupov, Adam Vlč
slovenská korektura: Šimon Betina
česká korektura: Terezie Štindlová
special thanks: Lukáš Dobeš, Ateliér fotografie VŠUP, Krištof Budke

MIXTAPE SPOJKA je kurátorské médium zabývající se rapem a vším souvisejícím. MS produkuje vlastní eventy, seriály, i research projekty.

Polina Davydenko studuje na FAVU VUT v Ateliéru Fotografie Ivarse Gravlejse. S mixtape spojka spolupracuje od roku 2017, nafotila listening session 02, 03 a 04. Její další práce sledujte na polidavydenko.tumblr.com

Dokkeytino vydal 22.1.2020 (na svoje narozeniny) nové, 6-ti trackové EP Tinovelly.

největší support je poslat tento článek dalším lidem:

sdílet na twitteru
sdílet na facebooku
poslat emailem
číst dále
© mixtape spojka 2020