1. díl ze série
mixtape spojka moments of 2018
Track roku nikdo neslyšel
text, img research, art direction:
mixtape spojka
18.2.2019
album covers-exp

Track 1: Infrared, Track 2: Duppy freestyle, Track 3: Story of Adidon

 

Nejdůležitější track roku 2018 je ten, který nikdo neslyšel. Nahrál ho Drake jako odpověď na krutý diss Story of Addidon Pushy-T, nazývejme ten track tedy „Track 4“, přestože nikdo neví, jak se skutečně jmenoval. 

Beef mezi dvěma největšími rapovými labely, GOOD MUSIC & OVO (spíš mezi Drakem a Pushou-T) byl všude. Byl plný bahna, rešeršování a vypisování faktur. Začal v Infrared Pushy-T  (formálně začal už dávno, asi ještě dřív než tady), pokračoval v Duppy freestyle „Don’t push me when I’m in album mode“. A potom Push vydal Story of Addidon, kde přišel s informací, že Drake tají syna se Sophie Brussaux, jehož narození se chystá zveřejnit při svém transferu z Nike do Adidas. 

Pushův track obsahoval více naprosto krutých bars 10 km za hranicí. Drake údajně nahrál odpověď, ale rozhodl se ji nevydat, neušpinit si rukávy. „I said terrible things…It wasn’t something I ever want to be remembered for.“ řekl v řijnu 2018 v LeBronově show na HBO, The Shop. Přijal prohru, než aby zacházel hlouběji; raději s ní žít, než sám se sebou po vydání Tracku 4. Nikdo neví, co v Tracku 4 bylo. Slyšel ho Drake, který jej nahrál, slyšel jej asi 40, který jej zřejmě produkoval a možná jej slyšel i J Prince.

Světy GOOD Music a OVO jsou propojeny, jeden by bez druhého nebyl tam kde je. Kdo vyhrál? Možná všichni prohráli? Pro RealRapFans vyhrál Pusha a dokážu si představit, jak moc jsou šťastní, že to schytal zrovna Drake. Pro fanoušky Drakea vyhrál Drake. 

billboardy tajemně oznamující spolupráci mezi OVO & GOOD Music ze srpna 2016

 

Pro Drakea žádná nová pozice: zraněný, nepochopený, ublížený, tajemný, schovávající si tu skutečnou pravdu v sobě, protože mluvit o ní by všechny příliš bolelo. Duppy freestyle předznamelal, že má o čem mluvit, Track 4 obsahoval věci, které by mohli mít zničující efekt. Drake svou odpověď rozložil do skladeb na albu Scorpion, které vyšlo 29. června 2018; přesně o měsíc později po Story of Adidon.

hands-exp

Drake během LeBronovi show The Shop

 

Celá kauza pokračovala/pokračuje, těžko se však vyznat ve všech jejich směrech. Bláto zakalilo možnost vidět na dno. Kanye reagující na konspirační twitter thready, Drakeova verze v The Shop LeBrona Jamese, kauza kolem Sicko Mode, „Don’t wear no 350s ’round me“, Pusha-T neustále vracející se k celému beefu, mimojiné zmiňuje, že info o dítěti měl skrze neúmyslnou zmínku Drakeova producenta Noaha “40”… Různé verze jak to bylo a čím to začalo. Drake byl na konci roku vyhlášen nejstreamovanějším umělcem na Spotify na světě (8.2 miliard streamů).

vlevo: kazeta alba Daytona od Pusha-T
vpravo: kontroverzní krok Spotify po vydání Drakeova Scorpion; umístění jeho fotky na většinu playlistů (obraz je rozechvělý, protože během skenovaní skutečně zvonil budík)

Pokud byla pro Kanyeho charakteristická jeho neutuchající nepředvídatelnost a schopnost stát v opozici čemukoliv, minulý rok tento postoj znásobil tisícem. Drake bude dál clonit z první příčky Billboard charts, Pusha zůstane králem své sekce království. Při tomhle beefu se lámaly skály. Track roku 2018 nikdo neslyšel.

Co je důležité, tento rok došlo k znejištění pozice největších rapových jmen. Youngsters a virální rappeři, kteří vzlétli a (během 2018 ještě vydali s jedním z účastníků beefu kolabo) mohli pocítit, že kolem trůnu jsou zmatky a je volnější, než dřív.

 

share on twitter
share on facebook
send via email
další díly