2. díl ze série
mixtape spojka moments of 2018
Oceán, řeka, jezero
text, img research, art direction:
mixtape spojka
19.3.2019

„If you liked 2017, you will love 2018“, je text na kšiltovce kluka v modré Patagonia bundě s kapucí přes hlavu. Fotografie se objevila na Tumblru Franka Oceana přesně 2. ledna 2018 s popiskem „new 18-99“. Některá média to považovala za ohlášení nového alba. 

Frank Ocean minulý rok prošel podobně, jako se pohyboval v těch předešlých – sporadicky, obrazově, s velkým prostorem pro interpretaci. Bez potřeby dávat rozhovory, bez množství nové hudby, jen párkrát za rok zpráva na Tumblru, kde se dopředu jde jezerem a zpět řekou. Takle to bylo větší část roku.

river-lake

river, lake…
uvědomovat si stáří sociálních médií je vždycky zvláštní, frankocean.tumblr.com byl založen před 8 lety (těsně před releasem My Beautiful Dark Twisted Fantasy) a byli to právě Tumblr profily členů Odd Future, kde se začal rojit ten mega hype kolem nich

Tumblr Franka Oceana byl mezi profily music artists na sociálních sítích tichým ostrovem klidu. Opakem všeho kolem, power move umělce, který se sám rozhoduje o svém přístupu k médiím. Velmi kurátorované obrazové materiály a jejich sdílení, něco, co ve velkém umožnil právě Tumblr a Ocean jej jako jeden z mála stále používá. Něco se změnilo, když v listopadu 2018 otevřel veřejnosti svůj Instagram účet @blonded. 

Mluvíme tu o otevření profilu na Instagramu, jako by se jednalo o nějakou fyzickou událost, kdy přede dveřmi stojí 1 000 000 fanoušků, čekajících až se dveře otevřou, a třeba i přestanou existovat uplně. Svou sporadickou mediální prezencí se Franku Oceanovi podařilo vytvořit představu, že když už se někde objeví, je to skutečně on – možná proto se toto kliknutí na tlačítko na sociální síti mohlo jevit tak skutečně, nedigitálně.

frank-call-Z

@blonded, 25. listopadu 2018

Všechny major indie média (ano, „major indie“, tohle jsou dnes média jako je Pitchfork, spadající pod Condé Nast) o tomhle jednom kliku na tlačítko informovali. Kliku, který musel Frank Ocean promýšlet, musel někde sedět/stát a říct si „Fuck it“; možná zrovna jel v autě. 

frank_outlets_b

… is now public

 

Bezprostředně po otevření @blonded veřejnosti to byl pocit exkluzivity i rozčarování. Spousta fotek. Občas pečlivě kurátorovaných jako na Tumblru (FO odpočívá na pyramidové sedačce se objevuje na obou sociálních sítích), občas náhodné obrázky, z procházky městem, jakých je na sociální síti denně tisíce. Síla obrazu. Je třeba tohle všechno vedět? 

Tumblr Franka Oceana se choval opravdu spíš jako řeka, protékající velmi pomalu a jen čas od času přinášela zprávy. Posledních 5 let jsem se na ten Tumblr alespoň jednou měsíčně podíval. Instagram je prostředí daleko horlivější. Instagram nemůže být řeka. Tumblr se vlévá přímo do moře, Instagram moře znečišťuje.

Frank Ocean vždycky vynikal uměním nastavit si podmínky podle sebe. Měnil tím hudební paradigma. Krok zveřejnit kvantum fotek, navíc s možností vidět zpětně až do května 2017, ten mood změnil. „I feel like there was dissonance between how I was seen by the audience and where I was actually, so that contributed to the decision to make my Instagram public, for sure.“ řekl v rozhovoru pro GQ, který vyšel v lednu 2019. 

Rok po obrázku na Tumblru s kšiltovkou se na @blonded objevil Evan Mock, skater s růžovou hlavou. Video má nádech posledních tracků Channel Orange nebo Blonde, zní jako outro, není jisté k čemu

Možná se zanedlouho jeho účet zase uzavře. Další krok bude neočekávanější než ten předchozí. A co se týče GQ, zase je zde vidět jak přesně si Ocean vybral podmínky své přítomnosti v časopisu. Rozhovor nebyl veden GQ editory, kteří se můžou zeptat na cokoliv, ale Vegynem a Emmettem Cruddasem, se kterými dělá Blonded Radio na Apple Music. Nevyšel k tomu tutoriál s GQ o věcech, bez kterých se nemůže žít. Jen konverzace s kamarády. Bez otázek, jak uspět.

Frank Ocean nedává rady jak prorazit, není ve všech mediálních outletech a jediné co víme je, že do studia donese květiny, aby navodil správnou atmosféru. Síla mlčení. Možná je lepší dát @blonded unfollow, jde to?

share on twitter
share on facebook
send via email
další díly
© mixtape spojka 2019