3. díl ze série
mixtape spojka moments of 2018
Trap Going Crazy (UZI)
text, img research, art direction:
mixtape spojka
18.4.2019
Snímek obrazovky 2019-01-02 v 21.24.01

Waka Flocka Flame s tím velmi souvisí

 

 

Někdo drží album Eternal Atake od Lil Uziho. Uzi tvrdí, že label, label tvrdí, že Uzi. Z praxe tyhle tahy většinou řídí vydavatelství a z různých důvodů vydání bloku. Viz příběh releaseu Hell Hath No Fury od The Clipse, který se posouval několik let, iLoveMakonnen na OVO Sounds, a asi dalších 120 případů…

Minulý rok, se mezi rappery Rich the Kid a Lil Uzi Vert rozhořela hádka, která vygenerovala dva naprosto odlišné, ale hodně zajímavé tracky. 

Play Video
Play Video

Beef začal Rich trackem Dead Friends. V názvu odkazuje na „all my friends are dead“, zřejmě nejslavnějšího bar Lil Uziho. Mood tracku nepůsobí agresivně, naštvaně ani výhružně, jak jsme u beefů zvyklí. Maximálně tam jde slyšet o trochu víc arogance a povýšení. Nic nového pro mezi jeho tracky. Dokonce se dá říct, že je ta věc klidná, na hranici mezi new wave a meditačním trackem.

není moc lidí co zvládnou rockovat Spongeboba na takovým levelu

 

Dead Friends se podobá Plug Walk, největšímu hitu RtK, ze kterého srší pozitivní energie, uvolněnost způsobená správnou kombinací marihuany a čerstvého vzduchu. „I don’t even understand how the fuck my plug talk“ je další arogantní ťuknutí, Rich the Kid to vědět nepotřebuje. Může někdo v blízké době vydat bezstarostnější track? 

Za Uziho odpověď můžeme považovat Rich Forever (někdy uváděno jako Rich Forever Leaked), pojmenovaný po labelu jeho oponenta. Uzi rapuje neklidně a syrově do beatu, který zní jako od Lexe Lugera. Je to malý detail, ale působí to tak, že track vznikl mimo tenhle čas.

Rich the Kid a Lil Uzi Vert na společné fotce

 

Beat pochází z roku 2014, produkoval ho Dolan Beats pro Chief Keefa. Zvukově má blíže k trackům Ricka Rosse a Waka Flocka Flame, pro které Luger produkoval, než k new wave zvuku posledních let. Beef ukazuje ne nepodobné umělce v pozoruhodné situaci – podle zvuku se může zdát, že mezi oběma tracky uplynulo několik let.

Uziho odvaha : RtK uvolněnost 1:0. Boj o to znít co nejsoučasněji/nejnověji/jinak, je stále zásadní topic, ne nadarmo všechny tak zasáhl Blueface. Sáhnout do 5-7 let starého zvuku, který teď aktuální není, spíš si jej lidi spojují s něčím, co už teď vyšlo z módy, je 100krát riskantnější. Za Lexe Lugera se ještě ani nenosili skinny jeans! 

lex luger aesthetics-A
lex luger aesthetics-B

Moodboard: Lex Luger 2010 Aesthetics (track Rich Forever Leaked kombinuje tuto estetiku s bundou Spongebob Squarepants)

 

Na vlastní pojetí nedávné estetiky a hudby (Marilyn Manson, Paramore) je Uzi expert. Z jeho hudby jde často cítit nostalgie po časech, které se staly teprve nedávno, jen před pár lety, kdy byl Uzi teen uprostřed střední školy. Dnes se chce znovu probudit v roce 2013 a být normální. Bez slávy, bez labelů, co ovládají jeho umění.

Vracet se jen několik let zpět není jednoduché, protože si to každý ještě pamatuje. Recyklovat 90. léta je daleko vděčnější a proto můžou různých retro vln využívat reklamní agentry a velké brandy. Kdyby připoměli nějaký prvek starý 5 let, všichni by měli pocit, že jsou mimo. Velká komerce je vždy o kus pozadu.

Recyklovat něco, s čím má většina stále podvědomý kontakt, to chce být chytrej jako Uzi.

9. dubna 2019 vydal Lil Uzi 2 tracky s označením [Official Audio] That’s a Rack a Sanguine Paradise. Oba jsou super.

share on twitter
share on facebook
send via email
další díly
© mixtape spojka 2019