4. díl ze série
mixtape spojka moments
Keep That Same Energy
text, img research, art direction:
mixtape spojka
24.6.2019

Rok od releasu K.T.S.E. Teyany Taylor. Příběh
o nezřetelnosti mezi úspěchem a neúspěchem z míst, kde se všichni tváří co nejúspěšněji. 

Z interpretů, kteří minulý rok vydali 7 tracková alba u GOOD Music produkována Kanye Westem je Teyana určitě tou nejméně známou. Každé z pěti alb ze série přineslo nové téma a reakce.

Daytona odstartovala ochladnutí vztahů dvou nejvyšších labelů, z toho bylo hodně ohně. Kids See Ghosts popisoval boj sám se sebou, pokora zalitá sluncem. Nádherný návrat Kida Cudiho, sezení u ohně, co hřeje ruce. Nasir, album na podnět Baracka Obamy, vyšlo v době, kdy Nase obvinila bývalá žena Kelis z domácího násilí. YE nebyl ani tak vrchol jako spíš pokračování vyčerpávajícího mediálního chaosu, který Kanye rozpoutal.

slyšel Barrack Obama album Nasir?

 

Poslední v sérii bylo K.T.S.E, Keep That Same Energy – druhé album dvaceti osmi leté Teyany Taylor. Hudební průmysl™ považuje  „co nejmladšího mládí“  za jednu z nejvyšších hodnot, podle tohoto pohledu Teyana dva roky před třicítkou vydává TEPRVE druhé album. 

Album skvěle pracuje s formátem +-20 minutového alba, je svěží, působí nezávisle. Lehce navazuje na epic sound z dob Cruel Summer, ale místo zvukové tíhy dostává prostor r&b. Zní to jako by Travise Scotta poslali na jinou adresu, když hudba vznikala. K.T.S.E. zachycuje silné emoce současným zvukem, hlasem sebevědomé ženy, která ví co chce a má svůj směr pod kontrolou.

Z rozhovorů po vydání alba lze však z Teyany vycítit frustrace. Na poslední chvíli bylo bez jejího vědomí změněno několik důležitých detailů.

Teyana v Breakfast Clubu popisuje zklamání z vydání alba

You know (when you) wake up the morning the album come out and you hear completely different album… popisovala pro Breakfast Club. Pod vrstou PR, pod TMZ, pod ideou, že labely jsou skvěle zorganizované celky, byl pro ni release deziluzí. Přidaly se problémy s clearováním samplů a plánované rozšíření o více tracků se také nekonalo. Teyana čekala příliš dlouho a v kontextu problémů, které předchozí alba Pushy-T, Kanyeho a Nase způsobily se tomu jejímu nedostalo tolik pozornosti. Kompromisy se někdy nazývají „zapadání do konceptu“. Listening party se odehrála na parcele Universal Studios.

 

Asi se nedozvíme*, jak by deska zněla, kdyby měla Teyana větší kontrolu nad projektem, přesto je Keep That Same Energy vyjímečná deska. Možná že teď, 365 dní poté, když už se pozapomnělo na náladu doprovazející všech 5 releasů GOOD Music, když mezi poslechy nelze vnímat headlines, zbývá konečně dost prostoru si album poslechnout. 

K.T.S.E. je na Spotify i Apple Music.

* jak zněla původní verze Rose in Harlem jde slyšet v tomto 30 sekundovém snipetu

share on twitter
share on facebook
send via email
další díly
© mixtape spojka 2019