Newsletter červenec 2020

mixtape spojka newsletter

červencový newsletter byl uzpůsoben na dlouhé letní noci a vyšel 6. července 2020. teď, v říjnu, přicházejí dlouhé podzimní večery a tak obsah vychází i na webu:

arthur jafa wash us in the blood

„KDO JE ARTHUR JAFA?“
Kanye West včera ohlásil kandidaturu na prezidenta USA. O novém Kanyeho narativu v souvislosti s klipem Wash Us In Our Blood velmi zajímavě píše Craig Jenkins ve Vulture. Pojďme se však zaměřit na autora Yeezyho videoklipu, jímž je Arthur Jafa.

arthur jafa v rudilfinu

Díla umělce Arthura Jafy (*1960, Tupelo, Mississippi) jste mohli vidět minulý rok na jeho velké samostatné výstavě v Rudolfinu. Jafa vedle sebe staví stovky obrazů afromerické historie i přítomnosti, což je skvěle vidět právě v posledním Kanyeho klipu. Návštěva jeho výstavy byla velmi intenzivním zážitkem. Nutno dodat, že Jafa kromě své umělecké praxe spolupracoval na filmech Stanleyho Kubricka (!) a Spika Leeho.

arthur jafa přednáška
arthur jafa přednáška

Velmi doporučuji shlédnout jeho 90 minutovou přednášku z Pérez Art Museum Miami z roku 2018. Arthur Jafa zde otevřeně mluví o svém umění i podmínkách, ve kterých vzniká. Pustí své (dnes už proslulé) video APEX. Promluví o dětství v Mississippi, tématu cancellingu Kanyeho a popíše proč ve svých dílech neadresuje bělochy. A dá velmi detailně nahlédnout do svého procesu organizování obrazového materiálu v Adobe Bridge. Must see.

arthur jafa katalog

K pražské výstavě vyšel tento katalog s texty (lze koupit za 70 kč v Rudolfinu), kde najdete rozhovor i „definici“ Jafova díla: „černošský film se silou, krásou a zároveň odcizením černošské hudby.“

early access?
subscribers mixtape spojka newsletteru četli tento díl dříve
přihlašte se do newsletteru
říjnový díl vychází už v pátek 16/10/2020

robis hood hood ye

„NEPOJDEM SI NIKDY HRÁT NA VÁŠ DVOR, NERASTÚ TAM ŠIŠKY PRETO MÁM TO V PIČI“

Robis Hood vydal nové EP Hood Yé s 9 tracky. Raper z Nového Mesta nad Váhom dlouhodobě vydává osobitou a velmi zajímavou hudbu, někde mezi trapem a Wu Tang / G-Unit. Robisův hluboký hlas, naléhavost a mood spoléhání se sám na sebe (většinu tracků si i produkoval) dělají z Hood Yé projekt, který byste neměli minout. S Robisem jsme během prvního prázdninového dne procházeli mezi paneláky na Černém mostě – rozhovor vyjde brzy na IG @mixtapespojka a na mixtapespojka.com

reading list systémový rasismus

„ZDROJE V ČEŠTINĚ NA TÉMA SYSTÉMOVÉHO, STRUKTURÁLNÍHO, A INSTITUCIONÁLNÍHO RASISMU“

Na sociální síti are.na dáváme dokupy reading list s českými články, videi a posty na téma systémového rasismu. Reading list je otevřený vašim návrhům (linky můžete posílat v DM na Instagramu/Twitteru, nebo odpovězením na tento mail). Zatím obsahuje 17 linků, od podcastu Redneck Matěje Schneidera vysvětlujího heslo „defund the police“, přes článek architekta Petera Bednára o rasismu schovaném v americkém plánování měst po články o Roma Lives Matter. Svými tipy přispěli mimojiné amerikanista Jan Beneš a hudební kurátorka a djka Mary C.

mixtape spojka playlist teleport
mixtape spojka playlist teleport

PLAYLIST: SUMMER 2020 TELEPORT

Nejlevnější dovolená. Letní playlist od mixtape spojka vás teleportuje na klidné místo. Pomalé R&B zpěvačky Kaash Paige, euforický track raperky Bktherula, KHANS, jemná skladba od Serpentwithfeet, OG Maco. Na konci playlistu je track od neznámé UK raperky Scuti, tento track doporučil v dm producent Zdena.

RIP Jordan Groggs z Injury Reserve