Newsletter říjen 2021

nejobsáhlejší díl o rapu a všem souvisejícím je rozdělený do 3 témat (Halloween speciál, Síla rádia, Reflexe a freestyle), celkem 3 hodiny vybraného obsahu.

mixtape spojka newsletter

Halloween speciál

Bratislavský rapper Vampire399, člen kolektivu Exotic Wuzi, vydal velmi podařené album Digital Demon. Pokud bych měl použít jedno slovo k popsaní projektu je to FRESH. Vampire si pečlivě vybírá instra, album je temné, jeho delivery uvolněná, skvěle pracuje s vlastními slovy a příběhem vampíra. Jeho úvodní sloka na tracku WTF (feat. Shimmi) je úžasná.


ABRA se na konci léta vrátila s trackem Unlock It, kde se objevil i Playboi Carti a tenhle track se skvěle hodí do halloweenského moodu. Oba patřili kolem roku 2014 k labelu Awful Records, který přinesl čerstvý a divný vzduch do trapem prosyceného světa.

ABRA přinesla svou vlastní verzí hypnotického temného r&b, které se opíralo o taneční groove. Sama se nazývala jako darkwave duchess. Po několikaleté pauze, během které hrála v horroru Assassination Nation je Unlock It tím nejlepším návratem.

Darkwave Duchess represents my desire to not be afraid of the dark side, which is the side that is my vulnerable, hidden-to-the-world-but-comes-out-late-at-night self.
– ABRA for VICE (2015)


subscribers newsletteru četli tento díl dřív, přihlašte se k odebírání zde


Mohl by Playboi Carti začít svou Narcisist tour aniž by vydal album, pokud by předtím Kanye nezdestruoval celý release systém alby Donda, Yandhi, Turbo Grafx 16?


Pokud vás více zajímají upíři, vlkodlaci a lovci démonů, poslechněte si podcast Na Potítku. Ten se převážně zaměřuje na literaturu, čas od času ale rozebírá i filozofii, archetypy a postavy. Velký s/o Davidu Jirsovi a Danielu Zezulovi.


Síla rádia

Pokud máte pocit, že vám streamovací platforma ušila až moc těsný oblek a vše se opakuje dokola – řešením je rádio! Tady jsou dva fresh tracky z rádiových vln.

V 10:41 středoevropského času pouštěli na lagoském Rap Radio Africa track Payback od nigerijské crew SWATROOT. Instro připomíná chladnou atmosféru alba Hell Hath No Fury produkovaného duem The Neptunes.

Nalezeno skrze Radio Garden, nejlepší radiovou appku (8000+ stanic a hledání skrze glóbus).


Na NTS nedávno hráli track brush u od Ragz Originale. Ragz má na svém producentském kontě superhity pro Skeptu jako je Shutdown a Bullet from a Gun. brush u je krátké, melancholické a dynamické r&b. Mood tracku nejlépe vystihuje obraz v závěru klipu – zatímco všichni slaví Ragz sedí a smutně se dívá do kamery.


Reflexe a freestyle

Youtube kanál Jubilee přišel se velmi zajímavým dílem své show Spectrum. V ní jde o to ukázat, zda se názory členů různých skupin (křesťani, asexuálvé, Gen Z) spíš liší nebo setkávají. V díle zaměřeném na rappery vznikl prostor pro diskuzi nad otázkami o mysogynosti rapu, nebo škodlivosti pro mladou generaci. 

K tématu sexismu v rapu se vyjadřuje i Domo z Die Mannschaft v rozhovoru pro Wave. Kromě toho velmi poutavě popisuje důležitost freestyle metody. 


Pokud jste někdy propadli do ILoveMakonnen propasti na Youtube, narazili jste na tunu nevydaných tracků. Jsou ryzí, nedokončené, geniální freestyles o depresivních tématech. Makonnen se rozhodl vydat tyhle poklady a tak vznikl projekt DMW007 (Drink More Water 007), kde najdete 23 tracků, které nahrál na první take (!).