Zásadní tracky roku 2021
text, image research, art direction:
Radim Lisa
Únor 2022

Rok 2021 byl rokem kdy se měnili narativy. Pokračování pandemie ukázalo, že to všechno nebyl jenom zlý sen. Tragédie na festivalu Astroworld při které zemřeli děti a teenageři otřásla světem a přišla otázka, kde jsou hranice rage a anarchie. Kanye West a Kim Kardashian se rozvedli. Genius propustil své úžasné hudební novináře a pokračoval jen v sérii XX. Tik Tok drtivě převzal roli nejvlivnějšího média (a zároveň sociální sítě) pro hudbu. Zemřel Virgil Abloh, naprosto zásadní postava rapu, designu a módy, člověk který defragmentoval gatekeeping a otevřel tisíce dveří.

Rok 2021 v hudbě přinesl tolik změn a přetnul tolik jistot, že nebylo v silách je všechny vstřebat. Absence koncertů hyperaktivizovala umělce, vyšlo tolik hudby, že sestavovat žebříčky toho nejlepšího je přinejmenším podezřelé. Tady jsou tracky, bez kterých by tenhle rok nebyl tímto rokem. Hudba přinášela úlevu, dodávala sílu a naději a někdy jen vyplňovala prostor. Prostor, kde ticho křičí.

hudba o ztrátě, depresi, izolaci, samotě, úzkosti, ale i euforii, životě a probuzení, fikci, nových světech, naštvání, agresivitě, bolesti a lásce

Megan Thee Stallion – Southside Forever Freestyle

Megan Thee Stallion, od prosince držitelka bakalářkého titulu v oboru zdravotníctví, přepisuje dějiny rapu svou vlastní perspektivou Dirty South music. Neskutečně tvrdá a nekončíčí flow jejího freestylu skvěle sedí do hypnotického beatu, na kterém se podílel legendární člen Three 6 Mafia, Juicy J. Posvátný track.

Playboi Carti – Whole Lotta Red

OKOK, Whole Lotta Red není jeden track, ale hodinové album a navíc vyšlo v roce 2020. Ale je to geniální odpoveď na to, v co se může proměnit umělec z trapové vlny a tak zvaného mumble rapu. Carti dokázal vytvořit album, které je radikální a hravé, uvolněné i mrazivé a co je nejdůležitější, dokázal to udělat cestou změny, nového příběhu, postavy a zvuku. Whole Lotta Red za ten rok od vydání nikdo nepřekonal. Beaty jsou minimalistické, hrubé, agresivní a vytvářejí dost prostoru pro Cartiho šílenou kadenci. Ten kontrast ostré osmibitové produkce a protáhlé Cartiho výslovnosti je úžasný.

caption

frank-call-Z

@blonded, 25th November 2018

Every media outlet, from major to indie informed about this simple tap on screen. This tap must have been thought, Frank Ocean must have been sitting somewhere when he told himself Fuck it.

frank_outlets_b

… is now public

 

The act of making @blonded public felt very exclusive but also confusing. Too many photos, some of them very curated (like the one where Mr. Ocean rests on a pyramid sofa, which appears on Tumblr too). Some random photos from wandering in cities, not different from pictures taken by your friends. The power of imagery oscillated this very moment, from thrill to being overwhelmed. Do I need to see all of this?

Frank Ocean’s Tumblr was really a River, with a steady slow flow and brang messages once in a long time. Since 2011 I have checked this site at least once in a month. Then after November 2018 I stopped. Instagram is much more zealous, Instagram can’t be a river. But Frank Ocean’s Tumblr was a river that flows into the sea. The sea that is polluted by Instagram.

Frank Ocean is a master of setting his own rules. He changed the music paradigm with both of his albums but also showed you can rule without ubiquity. Opening his IG, with being able to see into history as of Max 2017, changed this mood. “I feel like there was dissonance between how I was seen by the audience and where I was actually, so that contributed to the decision to make my Instagram public“ he said in an interview for GQ in January 2019. It’s significant that the interview was not conducted by a GQ editor who can ask rather unbiased questions but by Vegyn and Emmett Cruddas, Ocean’s friends and collaborators from Blonded Radio. No 10 Things Frank Ocean Can’t Live Without video was included. Just a convo with friends.

One year after the post with 2017/18 cap, Ocean shared on his Instagram a video featuring skater Evan Mock. The video shares the vibe of Channel Orange and Blonde outro tracks. 

As of September 2021 @blonded is filled with 3 posts only, all of them related to Ocean’s new fashion and jewelry brand Homer. The latest post presents collaboration with Prada, huge white bags covering Ocean’s face. We still don’t know much about the man. What we know is that he brings flowers to the studio to create the mood. 

share on twitter
share on facebook
send via email
další díly
© mixtape spojka 2019